Σφάλμα
  • Σφάλμα κατά τη φόρτωση των δεδομένων ροής

Πολιτιστικό πρόγραμμα, Τετάρτη 30 Μαΐου 2018

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΤΟΥΝΑΣ                                 ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ: 2017-2018

Στο πλαίσιο σχεδιασμού υλοποίησης προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων, τη φετινή χρονιά, μαζί με τα παιδιά πραγματοποιήσαμε ένα πρόγραμμα που αφορούσε σε πολιτιστικά θέματα με στόχο να γνωρίσουμε και να έρθουμε πιο κοντά στη λαϊκή μας παράδοση.

Το πρόγραμμά μας είχε τίτλο «Άρχισε γλώσσα μ ’ άρχισε τραγούδια ν’ αραδιάζεις….»

Σκοπός μας ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με την αξία της πολιτιστικής μας κληρονομιάς. Έχει διαπιστωθεί, δυστυχώς, ότι ο δυτικός τρόπος ζωής έχει διαποτίσει και την ελληνική κοινωνία με αποτέλεσμα τη συνεχή απομάκρυνσή μας από τις ρίζες μας. Επιθυμία μας ήταν να αναγνωρίσουν οι μαθητές μας την αξία και τον πλούτο αυτής της κληρονομιάς, να συνειδητοποιήσουν ότι η επαφή και η γνώση του πολιτισμού μας και της παράδοσής μας αποτελεί και μέρος της ταυτότητάς μας, να κατανοήσουν επίσης πως το μέλλον του πολιτισμού μας…ανήκει σε μας, του σήμερα, και πως οφείλουμε να το μεταδώσουμε στους νεότερους με σεβασμό και περηφάνια. Επιπλέον, σκοπός μας ήταν να μάθουν οι μαθητές μας πώς μπορούν να συνεργαστούν ομαδικά για την επίτευξη ενός στόχου.

Το πρόγραμμά μας ξεκίνησε τον Νοέμβριο και συμμετείχαν 31 μαθητές και μαθήτριες της Τρίτης τάξης του Σχολείου μας. Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες, ανάλογα με το χωριό στο οποίο κατοικούν και συνέλεξαν πληροφορίες για διάφορες περιοχές της Ελλάδας, ξεκινώντας από τη δική μας περιοχή, τη Ρούμελη.

Κάναμε, λοιπόν , όλοι μαζί ένα ταξίδι στην Παράδοση…..σ’ έναν τόπο, όπου οι θρύλοι του παππού, οι μαντινάδες, τα ήθη, τα έθιμα, οι χοροί, οι φορεσιές, τα κεντήματα, τα δίστιχα, τα παιχνίδια είναι όλα μέρος της ζωής του. Περιπλανηθήκαμε από την Κρήτη ως τη Θράκη και απ’ το Αιγαίο ως την Ήπειρο.

Το θέμα άρεσε στα παιδιά, δούλεψαν με ενθουσιασμό και πολλή χαρά. Μέσα απ’ αυτή τη διαδικασία ήρθαν σε άμεση επαφή και ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα παράδοσης. Στο τέλος έμειναν ικανοποιημένα από την όλη τους προσπάθεια και δήλωσαν πως και άλλες χρονιές θα συμμετέχουν σε παρόμοιες δραστηριότητες , κάτι που είναι ιδιαίτερα ελπιδοφόρο.

Επιστέγασμα όλης αυτής της προσπάθειας ήταν η διήμερη εκπαιδευτική μας επίσκεψη στη Δυτική Μακεδονία, με σταθμούς στη Φλώρινα, το Νυμφαίο, τις λίμνες των Πρεσπών και την Καστοριά, καθώς επίσης και τη συμμετοχή των μαθητών στο 17oΜαθητικό Φεστιβάλ στο Θέρμο της Αιτωλοακαρνανίας. Έτσι, τα παιδιά μας γνώρισαν άλλους τόπους, άλλους ανθρώπους, ήρθαν σε επαφή με την κουλτούρα τους, την ιστορία τους, έμαθαν καινούρια πράγματα και ξέφυγαν από τα στενά όρια της περιοχής τους.

Ο στόχος που θέσαμε εξαρχής επιτεύχθηκε και τελειώσαμε όλη αυτή την προσπάθεια με την ευχή να συνεχίσουν να αναζητούν και να προβληματίζονται, κάτι που άλλωστε αποτελεί κομμάτι του αγώνα και της ομορφιάς της ζωής.

Οι Καθηγήτριες

Παπασπύρου Σπυριδούλα (ΠΕ 05)

Σημαιάκη Ευαγγελία (ΠΕ 04.02)

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ