ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ

Ο ρατσισμός είναι ένα φαινόμενο που το συναντούμε όχι μόνο στους ενήλικες , αλλά και στα παιδιά και στους εφήβους . Στα σχολεία εκδηλώνεται με τη μορφή διακρίσεων που αφορούν στην εξωτερική εμφάνιση στο επίπεδο των σχολικών επιδόσεων , στο σωματότυπο , στην κοινωνική θέση , στην καταγωγή και οποιαδήποτε έκφραση της διαφορετικότητας . Ο ρατσισμός δεν είναι μόνο φυλετικός εκδηλώνεται με πολλές μορφές μέσα στις σχολικές αίθουσες , οι οποίες όμως , είτε το θέλουμε είτε το θέλουμε είτε όχι αποτελούν και καθρέφτη της κοινωνίας μας . Εξάλλου αποτελεί μια από τις βασικότερες αιτίες της βίας στο σχολείο , καθώς οι διακρίσεις είναι εμφανείς με βάση την εξωτερική εμφάνιση , το επίπεδο των σχολικών επιδόσεων ,και την κοινωνική θέση . Αναζητώντας στις αιτίες του φαινομένου δε βλέπουμε αυτό που βρίσκεται μπροστά στα μάτια μας. Κάθε φορά λοιπόν που ως γονιός κάποιος θα εκφράσει μια άποψη πρέπει να σκεφτεί πόσο αυτή μπορεί να επηρεάσει την ψυχολογία και νοοτροπία του παιδιού του. Τα τελευταία χρόνια παρουσιάζονται όλο και πιο συχνά περιστατικά βίας και παραβατικότητας σε δημοτικά σχολεία . Η άσκηση βίας έχει σαν αποτέλεσμα την αντίδραση και εκδηλωτική συμπεριφορά , με αποτέλεσμα η βία να προκαλεί τα βία . Γονείς και  εκπαιδευτικοί γίνονται έρμαια των καταστάσεων μη γνωρίζοντας το πώς θα το αντιμετωπίσουν χωρίς να παρακαλέσουν προβλήματα, όπως το στιγματισμό του παιδιού με αποτέλεσμα ξεσπάσματα θυμού μεταξύ παιδικών και οικογενειών. Όλοι μας υπήρξαμε μάρτυρες ή θύματα στα προαύλια , των σχολείων με σωματική βία , απειλές και ύβρις . Συμβαίνει όμως και μέσα στις σχολικές τάξεις που εστιάζεται κυρίως στην επίδοση των μαθητών . Τέλος οι γονείς μπορούν να προσφέρουν σημαντικό ρόλο στο θέμα αυτό. Να αναπτύσσουν ζεστή και φιλική σχέση με τα παιδιά τους , να καλλιεργούν το πνεύμα της αμοιβαίας εμπιστοσύνης και σεβασμού , ώστε αυτά να συζητούν μαζί τους, τα απλά και σοβαρά θέματα που τα απασχολούν .

Ν.Χ