ΦΙΛΙΑ

Αγαπητοί συμμαθητές, σήμερα θα σας πω την γνώμη μου για την φιλία.

Στην φιλία υπάρχουν πολλά κριτήρια που μπορείς να διακρίνεις. Περισσότερα είναι για εθνικότητα, για δουλεία. Φίλους στην ζωή σου θα έχεις πολλούς που έκανες από το σχολείο, από την δουλειά από το πανεπιστήμιο από καταστάσεις στην ζωή μας. Κολλητούς δεν μπορείς να έχεις 10,15,20 θα έχεις 1,2 το πολύ, γιατί ο φίλος από τον κολλητό έχει διαφορετική σημασία . Με τον έναν θα κάνεις παρέα, θα μιλά, θα παίζετε κάτι ,θα πάτε βόλτες αλλά αν δεν τον θεωρείς έμπιστο άτομο, δεν μπορείς να του λες προσωπικά πράγματα για εσένα, για τους άλλους ενώ ο κολλητός ή κολλητή θα τον εμπιστεύεσαι, θα κάνεις παρέα αν εσύ τον θεωρείς έμπιστο άτομο τότε θα τον αποκαλείς κολλητό. Μπορείς να του λες ή να σου λέει δικά του πράγματα που αφορούν μόνο εσένα. Άλλες μορφές φιλίας είναι από το διαδίκτυο (instagram ,facebook,viber) όλες οι πλατφόρμες ( socialmedia) που υπάρχουν στο διαδίκτυο.

Με έναν φίλο από το διαδίκτυο εφόσον δεν τον ξέρεις δεν μπορείς να του λες προσωπικά πράγματα για αυτόν, δεν γνωρίζεις τα συναισθήματά του, οπότε κατά την γνώμη μου δεν πρέπει να εμπιστεύεστε άτομα από το διαδίκτυο. Πρέπει να έχεις λίγους κολλητούς και φίλος που να ξέρεις το πρόσωπο του ,τα συναισθήματα του αυτό είναι το πιο σημαντικό.

-Κ.Σ