O ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ

Κυρίες και κύριοι ,

Αγαπητές συμμαθήτριες και αγαπητοί συμμαθητές

Με αφορμή το άρθρο του σχολείου , θα αναφερθούμε στα χαρακτηριστικά της πραγματικής φιλίας .

Κάποια από τα βασικά χαρακτηριστικά είναι η ειλικρίνεια δηλαδή να μπορεί ένας φίλος να λέει τα μυστικά του , τι σκάφτεται χωρίς ο άλλος να τον προδώσει .Ένα άλλο βασικό χαρακτηριστικό είναι η εχεμύθεια δηλαδή η εμπιστοσύνη που έχει ένας φίλος . Ο σεβασμός , ο κάθε φίλος πρέπει να σέβεται την γνώμη του άλλου. Η αμοιβαία εκτίμηση είναι πολλή σημαντική για την φιλιά . Μια φιλιά για να κρατήσει θα πρέπει να υπάρχει διαρκής επικοινωνία . Ένας φίλος θα πρέπει να δείχνει ανοχή στα ελαττώματα του άλλου όπως για παράδειγμα εγωισμός . Θα χρειάζεται να δίνουμε κάποιες συμβουλές για την βελτίωση των ελαττωμάτων.

Τελευταία αλλά εξίσου σημαντικό είναι η εμψύχωση στις αποτυχίες πιο συγκεκριμένα εάν ένας φίλος αποτύχει σε κάποιες εξετάσεις τότε ο άλλος φίλος χρειάζεται να του συμπαρασταθεί.

Συνοψίζοντας αυτά είναι τα βασικά χαρακτηριστικά της γνήσιας φιλίας.

X.T.