Η ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΤΗς 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Η Ελλάδα έχει δύο εθνικές γιορτές , πού γιορτάζονται σε ολόκληρη την χώρα: την 25η Μαρτίου και την 28η Οκτωβρίου . Η 28η Οκτωβρίου λέγεται και επέτειος του ΟΧΙ , γιατί θυμίζει ότι το 1940 ο πρωθυπουργός Ιωάννης Μεταξάς αρνήθηκε στις ιταλικές δυνάμεις να περάσουν στην Ελλάδα .

Πώς γιορτάζουν οι Έλληνες την εθνική επέτειο;

Μερικές εβδομάδες πριν την 28η Οκτωβρίου οι Έλληνες αρχίζουν να διακοσμούν τους δρόμους και τα μπαλκόνια με ελληνικές σημαίες . Η ελληνική τηλεόραση προβάλλει ταινίες για τον πόλεμο του 1940.

Tην παραμονή στα σχολεία οι μαθητές και οι μαθήτριες λένε ποιήματα , τραγουδάνε τραγούδια ή διαβάζουν κείμενα για την συμμετοχή των Ελλήνων στον πόλεμο.

Την ημέρα της επετείου οι μαθητές και η μαθήτριες των σχολείων κάνουν παρέλαση στον κεντρικό δρόμο του χωριού ή της πόλης τους. Οι γονείς των μαθητών και πολύς κόσμος παρακολουθούν την παρέλαση κρατούν μικρές σημαίες και χειροκροτούν . Ο καλύτερος μαθητής κάθε σχολείου κρατάει την ελληνική σημαία στην παρέλαση και λέγεται σημαιοφόρος .

Πριν την παρέλαση βάζουν ένα στεφάνι από δάφνη στο μνημείο ή στην πλατεία του δήμου ή του χωριού όπου ζουν . Μετά την παρέλαση οικογένειες και φίλοι συναντιούνται και πολλές φορές τρώνε έξω σε ταβέρνα.

Κ.Ζ(μαθητής του Β1)